Autor: Liisi Kirch

Kasulikud rahalised harjumused ei ole ainult igaühe isiklik vastutus – edumeelsemad tööandjad mängivad juba täna olulist rolli oma töötajate finantsheaolu toetamisel. Rahatark Tööandja on algatus, mis aitab organisatsioonidel vähendada rahaärevust ja tõsta töötajate finantskirjaoskuse taset. Selle märgise saamiseks peab organisatsioon tõendama nii seda, mida ta teeb oma töötajate rahateadlikkuse kasvatamiseks, kuid vähem oluline ei ole ka organisatsiooni enda korras finantsasjad ning nende läbipaistvus diskrimineerimise vältimiseks.

Märgise saamise eeltingimused

Organisatsioon, kes soovib Rahatark Tööandja märgist, peab vastama kindlatele kriteeriumidele:

→ Organisatsiooni raamatupidamine on korras: aruanded esitatud ja maksud makstud ✅
→ Töötasu makstakse kõigile ühistel alustel ✅
→ Organisatsioonis jagatakse infot finantsseisu ja -plaanide kohta ✅
→ Organisatsioonis töötab vähemalt 7 töötajat ✅
→ On olemas tahe teha regulaarseid tegevusi töötajate rahatarkuse taseme tõstmiseks ✅
→ Organisatsioonis on vähemalt 1 potentsiaalne Rahasaadik ✅ 

Märgise saamise protsess võtab aega ühe aasta, mis annab hea võimaluse täiendada kriteeriume nagu tõendus ühisest palgapoliitikast, regulaarsed tegevused rahatarkuse taseme tõstmiseks või ühe entusiastliku töötaja väljaõppimine Rahasaadikuks. 

Kes või mis on Rahasaadik?

Rahasaadik on organisatsiooni rahatarkuse teema võtmeisik, kellel on vastav väljaõpe või valdkondlikud oskused-teadmised. Rahasaadiku kõige olulisem kriteerium on entusiasm teemaga tegeleda. 

Mõnikord on lihtsam üles loetleda, mida Rahasaadik tegema ei pea: ta ei anna personaalset nõu investeerimiotsuste tegemiseks, ta ei pea kedagi kättpidi võlgadest välja tirima või inimesi jõuga oma rahaasju korda tegema sundima. Samuti ei tee ta kolleegide rahadega tehinguid või ei näita ette, kuidas maksudeklaratsiooni esitama peab. Rahasaadik on teema toetaja, aga mitte kellegi eest asjade ärategija.

Mõned näited, mida Rahasaadik siiski teha võiks:

  • Koolituste ja töötubade korraldamine – valdkondlike praktikute koolitama kutsumine, et jagada teadmisi igapäevastest rahaotsustest, kogumisest ja investeerimisest;
  • Rahatarkuseklubi loomine – kohtumised ja arutelud finantsteemadel, kus töötajad saavad jagada kogemusi ja õppida üksteiselt näiteks 1-2 korda kuus lõuna ajal;
  • Väljakutsete ja kampaaniate korraldamine – näiteks „30 päeva säästmise väljakutse“ või „Rahatarkade bingomäng“;
  • Hädas oleva kolleegi toetamine – Rahasaadik saab kaastöötaja mure ära kuulata ning suunata teda lugema temaatilisi raamatuid, ammutama infot erapooletutelt veebilehtedelt (nagu Finantsinspektsiooni tarbijaveeb minuraha.ee) või kuulama taskuhäälinguid.

Rahasaadik saab oma väljaõppe Rahasaadikute koolitusel, mis toimub kaks korda aastas või tõendab vajalike teadmiste ja oskuste olemasolu vestlusel MTÜ Rahatark Tööandja esindajatega.

Miks on rahatark tööandja märgis väärtuslik?

Rahatarkus mõjutab otseselt töötajate heaolu ja tootlikkust. Kui töötajatel on teadmised, kuidas oma rahaasju paremini korraldada, kogevad nad vähem stressi ning suudavad paremini keskenduda tööle. Vähem olulisem ei ole Rahatark Tööandja panus oma töötajatest hoolimisse: lisaks suuremale lojaalsusele saab märgist esile tõsta ka organistasiooni ESG alases kommunikatsioonis.

Eeliseid tööandjatele on palju:

  • Töötajate rahulolu ja lojaalsus suureneb 🥰  – kui tööandja aitab kaasa finantsheaolule, on töötajad rohkem motiveeritud ja vähem altid töökohta vahetama.
  • Tootlikkus kasvab 📊 – finantsstress võib vähendada töötaja keskendumisvõimet ja efektiivsust, seega rahatarkuse edendamine aitab parandada töösooritust.
  • Organisatsiooni maine paraneb 🏆  – Rahatark Tööandja märgise saanud ettevõttel on teistega võrreldes konkurentsieelis talentide värbamisel, sest inimesed otsivad tööandjas mitte ainult töö tegemise kohta, vaid sotsiaalset gruppi, kuhu nad sooviksid kuuluda.
  • Vähem rahaärevust 🧘 – organisatsiooni töötajate kõrgem rahatarkuse tase aitab kaasa rahalise stressi maandamisele, ennetab probleeme hakkamasaamisel ning raha vähesusest põhjustatud sundotsuse tegemisel.
  • Suureneb ühtekuuluvustunne 👫  – läbi kogu organisatsiooni kaasavate rahatarkuse edendamise tegevuste suureneb tiimitunne ning tugevnevad sidemed töötajate vahel. See omakorda vähendab kulukat voolavust.
  • Lisahüve tublidele töötajatele 📜 – Rahasaadiku väljaõpe ja roll organisatsioonis võib samuti olla omaette hüveks, mis annab võimaluse omandada rahatarkuse valdkonnas lisateadmisi ja -oskusi.

Praktilised näited ja edulood

Esimesed Rahasaadikud on juba koolitusprogrammi ära testinud ning nende tagasisidedest võib välja lugeda, et programm on kasulik ning aitab osalejaid nii isiklikus plaanis kui organisatsiooni Rahasaadiku tegevustes.

Näiteks Bigbanki töötaja Margus Rosin osales rahasaadikute programmis, et paremini mõista eelarvestamist ja aidata oma kolleege rahaliste otsuste tegemisel. Ülemiste City esindaja Ljudmila Pihel tõi välja, kui praktiline ja kasulik see programm oli, kuna see annab edasi oskused, mida nad saavad oma igapäevaelus rakendada. Keiju Marmor SK IT Solutionsist tõi esile koolitusel kasutatud praktilisi näiteid ning sisendeid erinevate strateegiate kasutamiseks toetamaks pikaajalist finantsedu.

Kuidas tööandja saab märgise taotleda?

Kui organisatsioon soovib saada Rahatark Tööandja märgist, tuleb järgida järgmisi samme:

  1. Leidke entusiastlik Rahasaadik – valige organisatsioonis inimene, kes soovib kolleegide finantsteadlikkuse tõstmise eestvedajaks olla.
  2. Läbige koolitus või tõendage teadmisi –  vajadusel suunake värske Rahasaadik väljaõppeprogrammi või võtke ühendust tõendamaks vestlusel oma tänaseid oskusi ja teadmisi. 
  3. Alustage rahatarkust tõstvate tegevustega – korraldage koolitusi, leppige kokku regulaarsed rahatarkuseklubi lõunad või innustage kolleege oma rahaharjumusi muutma põnevate väljakutsetega!
  4. Esitage taotlus – esitatud taotlus on kaardistus hetkeolukorrast ning see ei pea olema kohe ideaalne. Märgise saamise protsess võtab aega aasta ning selle jooksul saate vastavalt soovitustele taotlust täiendada ning vajadusel muutusi ette võtta.

Lisainfo ja taotlemisjuhised leiab Rahatark Tööandja veebilehelt.

Aeg tegutseda!

Töötajate finantsheaolu toetamine on investeering, mis toob kasu nii inimestele kui ka organisatsioonile tervikuna. Rahatark Tööandja märgis aitab eristada ettevõtteid, kes tõesti panustavad oma töötajate rahatarkusesse.

Kui soovid, et sinu organisatsioon saaks märgise ja looks rahatargema töökeskkonna, siis esimene samm on leida üles entusiastlik kolleeg, kes tahaks Rahasaadiku rolli täita. Edasi tuleks tutvuda märgise saamise protsessiga ning oma huvist märku anda. Astuge samm edasi ja muutke oma organisatsioon finantsiliselt teadlikumaks!


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga